BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

„NOWALIJKI” PŁAWNERA I "TARGANIA DUSZY" WOLIŃSKIEJ

Nie mam kompleksów – mówi Monika Wolińska i staje przed Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej.  Przychodzę ze szczerą intencją  poszukiwania wspólnej interpretacji – dodaje.  Choć wcześniej w wywiadzie dla Radia Białystok pierwsza Polka, która dyrygowała w nowojorskiej Carnegie Hall przyznała : Jest trudno , zwłaszcza, kiedy w orkiestrze w większości grają mężczyźni.  Zazwyczaj za pulpitem dyrygenckim staje przecież mężczyzna.  „Jeżeli kobieta  wychodzi przed orkiestrę założenie jest takie, że musi być w 100% lepsza”  - podkreślała w rozmowie z Adamem Klimiukiem.  

W piątek 15 listopada na scenie pojawił się także i ujął białostocką publiczność Piotr Pławner – uznawany za najbardziej kreatywnego skrzypka swojej generacji. Przed koncertem zapowiedział, że „uwielbia nowalijki”. Stąd w programie koncertu znalazł się I Koncert skrzypcowy Philipa Glassa. Sam autor określił  swój koncert  jako najbardziej teatralne i  osobiste dzieło. A Piotr Pławner założył, że nie można tej muzyki  wykonywać w sposób klasyczny, ale „popowy”. 

Piątkowy wieczór wypełniła także Uwertura koncertowa „Morskie Oko” Zygmunta Noskowskiego. Monika Wolińska  uważa Noskowskiego za zapomnianego polskiego kompozytora.  „Kiedy pierwszy raz usłyszałam ten utwór zastanawiałam się, co to jest …. Ennio Morricone?  W tym utworze są imitacje zjawisk atmosferycznych, pieśń pastuszka, to bardzo kolorowa uwertura.” – mówiła w Radiu Białystok. Impulsem do napisania  „Morskiego  Oka” były wspomnienia Noskowskiego z podróży w Tatry.  Muzyka ta odznacza się bardzo wyrazistą melodyką, a dzięki dwóm kontrastującym melodiom nasuwa skojarzenie z góralskim folklorem.

Koncert zamknęła  I Symfonia e-moll op.39 najwybitniejszego kompozytora fińskiego -  Jeana Sibeliusa.  Jego utwory są w Polsce raczej rzadko grane.  A okres 1898-1899, w którym napisał Sibelius I Symfonię  jest w jego twórczości punktem kulminacyjnym. Wtedy to powstawały dzieła inspirowane rodzimą mitologią i przyrodą. Utwór utrzymany jest w patetyczno-romantycznym, pełnym nastrojowej ekspresji,  klimacie.   Zdaniem dyrygentki to muzyka niezwykle emocjonalna: dużo w niej „targań duszy i  refleksji”.

 

Fotorelacja Michała Hellera/OiFP z koncertu 15 listopada przy. Ul. Podleśnej:

Piotr Pławner i Monika Wolińska w OiFP
Adam Klimiuk, Radio Białystok, 15 listopada 2013
http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/105599

 

W najblizszy piątek 22 listopada w Sali koncertowej przy ul. Podleśna 2 kolejny koncert symfoniczny.

Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Daniel Smith –  zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (2012) oraz laureat V Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2011).

Na fletach zagrają: Agata Kielar-Długosz oraz Łukasz Długosz.

W programie koncertu:

 

 F. Doppler – Koncert podwójny d-moll

 B. Smetana – Poemat symfoniczny „Moja Ojczyzna” („Má Vlast”)

 

Źródło